Mikołaje Trójmiasto 2013
czyli trójmiejska parada Mikołajów na Motocyklach, Rowerach w Tenisówkach i z Czworonogami.

W niedzielę 15 grudnia 2013 przy nieśmiałych promieniach grudniowego słońca w nowej, rozszerzonej formule odbyło się wielkie Mikołajowe święto. Gdynia – najbardziej przychylne Mikołajom miasto – od wczesnych godzin porannych zaroiła się od czerwonych ludzików. Mikołaje pobiegły, przejechały na rowerach, przespacerowały z psami oraz oczywiście przejechały w największej na świecie paradzie Mikołajów na Motocyklach.

 

Obawy związane z kapryśną grudniową pogodą oraz poszerzenie formuły imprezy sprawiły, że organizatorzy z lekkim zdenerwowaniem wyczekiwali dnia w którym Mikołaje opanują Trójmiasto. Jednakże po raz pierwszy od lat aura wyjątkowo sprzyjała Mikołajom – kilka stopni na plusie, brak opadów oraz promienie słońca zachęcały wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie. Jakże inaczej by to wyglądało gdyby impreza odbywała się tydzień wcześniej, gdy nad Pomorzem szalał orkan Feliks…

 

Punktualnie o godzinie 10.00 spod Areny Gdynia wystartowała pierwsza grupa – Mikołaje w Tenisówkach. W sile około 100 biegaczy przebranych w czerwone kubraczki pokonali pięciokilometrową trasę zamkniętymi ulicami Gdyni. Środki zebrane przez uczestników biegu zostaną przekazane na leczenie chorego na nefrokalcynozę Pawła Dobrowolskiego.
Pół godziny później o godzienie 10.30 wystartowała grupa Mikołajów z Czworonogami. Grupa licząca kilkadziesiąt osób spacerem udała się na metę pod Ergo Arenę. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży cegiełek tej grupy Mikołajów posłużą wsparciu rehabilitacji i zwiększania samodzielności życiowej osób niepełnosprawnych


O godzinie 11.00 eskortowane przez radiowozy Policji ruszyły Mikołaje na Rowerach. Około 200 cyklistów przejechało dziesięciokilometrową trasę z Areny Gdynia do Ergo Areny. Rowerzyści środki zebrane w trakcie imprezy przeznaczą na działalność Gdyńskiego hospicjum dla dzieci ‘Bursztynowa Przystań’.
Tradycyjnie już, w samo południe nastąpił gwóźdź programu, coś na co wszyscy niecierpliwie czekali – start parady Mikołajów na Motocyklach. Niektórzy mówią, że jest to diament w koronie imprezy Mikołajowej, inni że jest to największa na świecie parada Moto-Mikołajów; jedno jest pewno – nikt sobie nie wyobraża grudnia w Trójmieście bez wielkiego barwnego orszaku motocyklowego sunącego ulicami Gdyni, Sopotu i Gdańska. To właśnie motocykliści są inicjatorami i gospodarzami tej wyjątkowej – kolorowej i radosnej imprezy. I tak też było tym razem – ponad 800 fantazyjnie udekorowanych maszyn przejechało w asyście Policji głównymi arteriami miasta – Świętojańską, Zwycięstwa, Niepodległości, Grunwaldzką. Tłumy gapiów pozdrawiających na trasie parady, błyski fleszy, uśmiechy, gorąca herbata dla zmarzniętych i szczytny cel który od lat przyświeca tej akcji – dofinansowanie ciepłych posiłków dla dzieciaków z ośrodków szkolno-wychowawczych z okolic Trójmiasta.

 

Tegoroczna eksperymentalna formuła potwierdziła przeczucia organizatorów o tym, że różne grupy mikołajowe może połączyć jeden wspólny cel – pomoc potrzebującym bliźnim. Ponad 1000 uczestników tegorocznego święta mikołajowego, setki sprzedanych cegiełek, tysiące uśmiechów mieszkańców na ulicach Trójmiasta, dziesiątki pozytywnych komentarzy oraz ponad 26tyś zebranych złotych sprawiają, że wyjątkowo szerokie grono tegorocznych organizatorów wie, że wielotygodniowy wysiłek organizacyjny się opłacił. 
Szczególne podziękowania za wzorową organizację i bezpieczeństwo imprezy należą się Policjantom z drogówki z Gdyni, Sopotu, Gdańska oraz Komendy Wojewódzkiej, których w wysiłku organizacyjnym dzielnie wspierała służba porządkowa złożona z motocyklistów z klubów Cruiseriders oraz Lotor. 
Imprezę organizacyjnie na swoich barkach dźwigali: Kolibki Adventure Park, klub motocyklowy Cruiseriders, Stowarzyszenie In gremio, Stowarzyszenie Gdyńskie Morsy oraz  Fundacja Podróże Bez Granic.

 

Cała impreza nie odbyła by się bez pomocy ze strony Urzędów Miast Gdyni i Sopotu, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, ZDiZ z Gdańska, Sopotu i Gdyni, ratowników z Adiutare, mechaników z Erontransu oraz sponsorów i partnerów: drukarnia Vipro, Centrum U7, fitness klub Pure Jatomi, szkoła żeglarstwa 4winds, Biegosfera, Bibobus, The North Face, SKM Trójmiasto, CompleXsports Triathlon Team, salony KMJ Yamaha, Zdanowicz Harley Davidson oraz moto-akcesoria.pl.

 

Rozliczenie

Fundacja Podróże bez Granic z siedzibą w Gdyni przy ul. Warszawskiej 43/1, 81-309, informuje o zakończeniu rozliczenia zbiórki publicznej przeprowadzonej na podstawie decyzji nr. ROPSP.622.38.13 z dnia 20 listopada 2013r., wydanej przez Marszałka Województwa Pomorskiego, organizowanej podczas wydarzenia „Mikołaje Trójmiasto 2013” w terminie 22 listopada – 15 grudnia 2013. W ramach zbiórki publicznej, do końca dnia 15 grudnia 2013, łączna suma ofiar zebranych w ramach zbiórki wyniosła: 21 177,15 zł. W zbiórce publicznej wzięły udział 4 grupy uczestników, każda zbierająca na odrębny, wybrany przez siebie cel określony wcześniej we wniosku o organizację zbiórki publicznej:

 • Mikołaje na motocyklach: grupa zbierająca na finansowanie posiłków potrzebujących wychowanków ośrodków szkolno – wychowawczych,
 • Mikołaje w tenisówkach – mikołaje biegacze: grupa zbierająca na finansowanie procesu leczenia chorującego na początkową fazę nefrokalcynozy Pawła Dobrowolskiego,
 • Mikołaje na rowerach – grupa zbierająca na wsparcie działalności Gdyńskiego Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań”,
 • Mikołaje z pupilami – grupa zbierająca na dofinansowanie wyjazdu integracyjno – sportowego dedykowanego osobom z niepełnosprawnością, prowadzącego do zwiększania ich samodzielności, niezależności życiowej i udziału w żuciu społecznym.

Koszty przeprowadzonej zbiórki publicznej poniesione na rzecz organizacji zbiórki i pokryte ze środków pochodzących z zebranych ofiar wyniosły łącznie: 791,84 zł:

 1. Koszty rzeczowe: brak kosztów rzeczowych przeprowadzonej zbiórki publicznej,
 2. Koszty finansowe:
  • opłata skarbowa za wydanie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej: 82,00 zł,
  • rozliczenie zbiórki, koszty księgowe i bankowe: 500,00 zł,
  • prowizja portalu uczestnicy.pl poprzez który rejestrowały się i przekazywały wpłaty na poszczególne cele 4 grupy mikołajów: 209,84 zł,
 3. Koszty finansowe obejmujące pozostałe działania związane z organizacją zbiórki publicznej i promocją wydarzenia „Mikołaje Trójmiasto 2013” pokryte ze środków zewnętrznych, w celu zminimalizowanie kosztów zbiórki:
  • opłata skarbowa za zmianę statutu Fundacji Podróże bez Granic – koszt przewidziany we wniosku, ale ostatecznie zaoszczędzony i sfinansowany przez partnera Fundacji,
  • wydruk i dystrybucja plakatów informujących o wydarzeniu, cegiełek, nalepek potwierdzających uczestnictwo w wydarzeniu oraz identyfikatorów dla wolontariuszy i puszek kwestarskich. Niniejsze koszty zostały pokryte przez partnerów wydarzenia.

Czysty dochód ze zbiórki publicznej wyniósł łącznie: 20 385,31 (słownie: dwadzieścia tysięcy trzysta osiemdziesiąt dziewięć złotych trzydzieści jeden groszy), a procentowy udział kosztów przeprowadzonej zbiórki publicznej w stosunku do suma ofiar zebranych w ramach zbiórki publicznej wyniósł: 3,9%.

Zbiórka publiczna została przeprowadzona w następujących formach:

 1. Sprzedaż cegiełek wartościowych – wpłaty startowe upoważniającego każdego wpłacającego do udziału w wydarzeniu „ Mikołaje Trójmiasto 2013”, w tym: wpłaty internetowe poprzez porta rejestracyjny: www.uczestnicy.pl: 91 wpłat na kwotę 2 275,00 zł, osobisty zakup cegiełek wartościowych, na starcie parady Mikołajów – będącej finałowym wydarzeniem zbiórki publicznej „Mikołaje Trójmiasto 2013”, oraz w punktach handlowych: 696 wpłat na kwotę 17 400,00 zł,
 2. Zbieranie ofiar do puszek kwestarskich, w miejscu rozpoczęcia oraz zakończenia zbiórki publicznej, a także na trasie jej przebiegu: wpłaty na łączną kwotę 1502,15 zł.

Powyższe środki zostaną przeznaczone w całości na cele każdej z Mikołajowych grup określone w zgodzie nr. ROPS-P.622.38.13 w następujących kwotach:

 1. 15 788,36 zł – finansowanie posiłków potrzebujących wychowanków ośrodków szkolno – wychowawczych,
 2. 2476,52 zł – finansowe wsparcie leczenia osoby chorującej na początkową fazę nefrokalcynozy – związaną z niedoczynnością przytarczyc – hipokalcemią, hiperfosfatemią, hipomagnezemią i znaczną hiperkalciurią Pawła Dobrowolskiego,
 3. 1093,28 zł – finansowe wsparcie działalności Gdyńskiego Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań” przy ul. Dickmana 6, 81-109 Gdynia.
 4. 1027,15 – dofinansowanie wyjazdu integracyjno – sportowego, prowadzącego dla zwiększenia samodzielności i niezależności życiowej osób niepełnosprawnych oraz zwiększenia ich udziału w żuciu społecznym.

Wszystkie cele przewidywane w ramach przeprowadzonej zbiórki publicznej, ze względu na przełomowy okres roku 2013 w jakim zbiórka została przeprowadzona, zostaną zrealizowane w Zachowanie władzy publicznej w [Polsce] ciągle jeszcze przypomina styl zachowania czynownika z Gogola i mentalność zasadzającą się na przekonaniu, że władza może wszytko, a jednocześnie pokora i umizgi mogą wywołać u urzędnika pozytywną reakcję, prof. Marek Safjan, Newsweek 2008. regulamin | o redakcji | dodaj ogłoszenie 2014r. W organizacji i przeprowadzeniu zbiórki publicznej uczestniczyli wyłącznie wolontariusze Fundacji Podróże bez Granic, nie pobierający z tego tytuły wynagrodzenia. Marta Ostrowsk Prezes Zarządu Fundacji Podróże bez Granic.

 


Dziękujemy wszystkim za wsparcie i za pomoc.
Do zobaczenia za rok!

Pomocnicy Świętego Mikołaja.

Szczegółowe rozliczenie akcji 2008:

PRZYCHODY Pozostało z 2007 r.

1041 zł

ze sprzedaży filmów 2006

300 zł

zbiórka 2008 (wg. listy uczestników)

43.864 zł
20 GBP zł
10 USD
20 EUR
WYDATKI

Próba rejestracji w Guinness World Records

1910 zł

Zakup słodyczy (240 kg)

3636 zł

Prezenty dla dzieci w AMG – oddz. Onkologii

420 zł

Puchary dla zwycięzców konkursów

250 zł

Wypożyczenie agregatu prądotwórczego

135 zł

Naklejki dla uczestników

1176 zł

Pieczątka stowarzyszenia
63 zł

Sfinansowanie obiadów w 7 szkołach w województwie Pomorskim

 • Żelistrzewo k. Pucka
  Zespół szkół w Żelistrzewie – 6000 zł
 • Gdynia
  Gimnazjum nr 4 w Gdyni – 6000 zł
 • Czerniewo k. Starogardu Gdańskiego
  Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie – 6000 zł
 • Gdańsk
  Szkoła podstawowa nr 21 w Gdasku – 6000 zł
 • Rumia
  Szkoła Podstawowa nr 6 w Rumii – 2400 zł
 • Rumia
  Gimnazjum nr 1 w Rumii – 3600 zł
 • Staniszewo (gm. Kartuzy)
  Zespół Szkół w Staniszewie – 6000 zł

36000 zł Pozostało 1588 zł